Kurucumuz
14 Ekim 2022


Ali Osman SÖNMEZ

Bulgaristan’ın Mestanlı kasabasında 1926 yılında dünyaya gelen Ali Osman Sönmez, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, 7 yıl Yunanistan’da kaldı.1948 yılında Türkiye’ye gelen Ali Osman Sönmez, İnegöl ilçesine yerleşti. Tekel idaresinde bir süre memurluk yapan Sönmez, daha sonra kendi arzusu ile görevinden ayrılarak ticaret hayatına atıldı.Bir süre tütün tüccarlığı ve ihracatçılığı yapan Sönmez, ticari faaliyetlerini tekstil alanında sürdürdü.

İnegöl ilçe
sinde kaldığı yıllarda 6 dönem Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, belediye meclis üyeliği yapan Sönmez, ilk sanayi tesisi olan Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayi Anonim Şirketini 1972 yılında Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdu. Sönmez Filament’i, 1976 yılında işletmeye açan Sönmez ASF İplik, Dokuma ve Boya Sanayii Tesisleri izledi.Sönmez, geçen yıllar içinde sanayi tesislerine yenilerini ekledi ve şirketlerini Sönmez Endüstri Holding bünyesinde topladı.Sönmez Endüstri Holding bünyesinde bugün itibariyle, iplik, dokuma, terbiye, konfeksiyon, ihracat ve ithalat, uluslararası karayolu taşımacılığı, soğuk depoculuk ve yaş sebze-meyve ihracatçılığı, özel havayolu işletmeciliği, turizm, sigortacılık, oto acentalığı, gıda, akaryakıt istasyonu işletmeciliği, gazete, radyo, televizyon, inşaat, ambalaj dallarında faaliyet gösteren 27 şirket bulunuyor.

Bursa’ya geldikten sonra bir süre Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeliği yapan Ali Osman Sönmez, daha sonra yönetim kurulu başkanlığına seçildi ve 25 yıl aralıksız bu görevini sürdürerek bir rekora imza attı.1982-84 yılları arasında iki kez TOBB yönetim kurulu üyeliği, 1986-88 ve 1992-96 yılları arasında iki kez TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı da yapan Sönmez 1977 yılından bu yana çeşitli defalar ödediği kişisel gelir vergisiyle Bursa’da vergi rekortmeni oldu.

1995-99 yıllarında Doğru Yol Partisi’nden Bursa milletvekilliği de yapan Ali Osman Sönmez, hayır hizmetlerine de büyük önem veriyordu. Sönmez, Bursa’da 2 ilkokul, 1 ilköğretim okulu, 1 Anadolu fen lisesi, içinde 4 teknik lisenin bulunduğu teknik eğitim sitesi, 400 öğrenci kapasiteli 2 öğrenci yurdu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na, 200 yataklı bir onkoloji hastanesi yaptırarak Sağlık Bakanlığı’na, bir de üniversite kampus yaptırarak Uludağ Üniversitesi’ne devretti. 2 çocuk babası olan Sönmez, Almanca, Bulgarca, İtalyanca, Rumca biliyordu.

12 Ekim 2001 Cuma günü vefat eden Sönmez’in naaşı, ertesi gün yapılan törenlerin ardından Bursa Emirsultan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.